Canon

Canon

Společnost Canon Inc., sídlící v Tokiu, je předním světovým výrobcem optických přístrojů a kancelářských zařízení. Začátky sahají až do roku 1933, kdy Takeshi Mitarai, Goro Yoshida, Saburo Uchida a Takeo Maeda založili společnost Precision Optical Industry Co. Ltd., která se v roce 1947 přejmenovala na Canon Camera Co., Inc., a v roce 1969 byl název zkrácen na dodnes nezměněný Canon Inc.

První prototyp fotoaparátu známe pod názvem Kwanon, podle budhistické bohyně. Pod tímto názvem však žádný skutečný fotoaparát společnost nevyrobila. V roce 1958 Canon představil objektiv se zoomem pro televizní vysílání a o rok později představil Reflex Zoom 8, první videokameru na světě, která byla vybavena objektivem s možností zoomu. Mezi další významné produkty patří také kalkulačka Canola 130, zrcadlovka F-1 a model AE-1, který je prvním fotoaparátem s integrovaným mikropočítačem.

V roce 1985 Canon představil jako první na světě inkoustovou tiskárnu a v roce 1987 firma uvedla na trh systém zrcadlovek EOS, který se rozvíjí dodnes. Navzdory silné pozici na trhu fotografické techniky pochází většina zisku z divize kancelářských produktů, především díky kopírkám a multifunkčním zařízením imageRUNNER.