Dell

Dell

Dell Inc. je americká nadnárodní společnost, která sídlí v Round Rocku v Texasu. V současnosti je společnost, pojmenovaná po zakladateli Michaelu Dellovi, jednou z největších technologických společností.

V roce 1984 Michael Dell založil společnost PC's Limited, která předávala IBM PC kompatibilní počítače skládané ručně ze součástek. O rok později firma vyrobila první počítač Turbo PC s vlastním designem, který se prodával za 795 amerických dolarů. PC's Limited umístila reklamu na počítač do amerických počítačových časopisů a za jeden rok si vydělala 73 milionů dolarů.

V květnu 1988 se firma přejmenovala na Dell Computer Corporation a expandovala do Irska. V roce 1992 podle časopisu Fortune patřila mezi 500 největších společností světa. V roce 2003 se společnost přejmenovala na Dell Inc., protože její působení se rozšířilo i mimo počítačovou oblast. V roce 2006 Dell koupil společnost Alienware, která mu dodávala některé komponenty, mezi nimi také mikroprocesory společnosti AMD. Firmu Alienware však nezačlenil do své struktury, ale provozuje ji odděleně.

V současnosti se firma orientuje hlavně na výrobu notebooků, serverů a periferních zařízení. V roce 2013 dosáhla tržeb 56,94 miliard amerických dolarů.