Eta

Eta

ETA, a.s. je česká společnost vyrábějící elektrické spotřebiče pro domácnost – žehličky, vysavače, kuchyňské spotřebiče, fény, zahradní nářadí atd. Firma sídlí v Hlinsku, okres Chrudim. Název ETA je odvozený od slov elektrotechnické aparáty.

Původní společnost sídlila od začátku dvacátých let 20. století v Praze-Vršovicích. Firma se zaměřovala na výrobu rozhlasových přístrojů, hracích automatů, transformátorů nebo elektrických chladniček. V roce 1945 značku ETA převzala společnost Meopta se sídlem v Přerově. V té samé době existovala společnost Elektro-Praga, která v roce 1952 začala vyrábět vysavače a zanedlouho se tato výroba pro ni stala hlavní nosnou činností. Produkty se později začaly hojně vyvážet i na západní trhy. Elektro-Praga získala v roce 1960 od společnosti Meopta značku ETA, kterou firma aktivně používala a měla dobrou pověst doma i v zahraničí. Elektro-Praga začala označovat svoje výrobky značkou ETA a fungovala do roku 1995.

V roce 1996 došlo ke sjednocení značky a společnost byla přejmenována na ETA. Firma bojovala s hospodářskými problémy, a ačkoli v roce 2007 společnost ovládl Gabriel Eichler, majitel společnosti Benson Oak, firma stále vykazovala trvalé ztráty. V červnu 2011 společnost Benson Oak prodala značku ETA společnosti HP Tronic, která vlastní i obchodní řetězec Euronics.

Všechny kategorie výrobce Eta