Jak poznat kvalitní matraci: nejdůležitější parametry

Vybrat novou matraci rozhodně není nic snadného. Pokud se v nich alespoň trochu nevyznáte, budete mít pocit, že se koukáte na stále stejný produkt. Jak rozlišit, která matrace je opravdu kvalitní? A jakých parametrů si všímat?

Proč je kvalitní matrace důležitá

Jediný parametr, u kterého pravděpodobně nebudete nikdy na pochybách, je cenovka. A přestože je důležitá, není dobré se řídit pouze ní. Proč?

Kvalitní matrace by měla:

 • zajistit vašemu tělu potřebný komfort – zbytečně tělo nepřehřívat a omezit nadměrné pocení,
 • podpořit správné rozložení zátěže během spánku (nezatěžovat např. kyčelní a ramenní kloub nebo krční páteř),
 • vydržet až 10 let,
 • umožňovat pravidelné odstraňování nečistot a roztočů pomocí snímatelného potahu.

Právě proto je tak důležité rozlišovat nejen ceny matrací, ale také to, jaké benefity vám může nabídnout. Koneckonců kvalitní spánek a maximální komfort je tím hlavním důvodem, proč matraci sháníte.

 

Phillips -ztrata zubu

 

Matrace Aloe Duo. Zdroj: Materasso.cz

Jak vybrat kvalitní matraci

Čeho si tedy při výběru všímat? Klíčovými parametry by měly být vaše vlastní potřeby a zvyklosti (např. polohy ve spánku). Nerozhodujte se pouze podle referencí ostatních, každému vyhovuje něco jiného. Například měkká matrace může někomu zajistit klidnou noc a kvalitní spánek, pro vás však může být nepohodlná a přinést tak akorát pocit rozlámaní.

Před nákupem byste měli matraci také na vlastní kůži vyzkoušet. Stačí pouhých pět minut ležení, abyste poznali, zda je vám matrace příjemná či nikoliv.

Jakým parametrům věnovat pozornost

Pojďme se podívat na jednotlivé parametry blíže:

 • Rozměry – Délku a šířku matrace byste měli přizpůsobit vlastním proporcím těla. Matrace by měla vždy přesahovat vaši výšku o 20 až 25 cm, šířka by vám zase měla poskytnout dostatek prostoru pro pohyb.
 • Výška – Minimální výška matrace by měla být alespoň 15 cm, jinak hrozí, že se vám rychleji proleží. Při výběru mějte na paměti pravidlo, že čím je matrace vyšší, tím lépe se vám z ní bude vstávat.
 • Tvrdost – Nejdůležitějším faktorem pro výběr tvrdosti matrace je vaše tělesná hmotnost. Obecně platí, že lidé s nižší hmotností mohou volit měkčí matrace, lidé s vyšší váhou by měli volit spíše tvrdší matrace. Proč tomu tak je? Důvod je prostý, čím je matrace tvrdší, tím silnější je potřebná opora těla.
 • Nosnost – Ještě jednou se zastavíme u tělesné váhy, a to při výběru nosnosti. Pamatujte, že uvedená nosnost je maximální, proto raději nezaokrouhlujte dolů. Naopak si vždy vytvořte váhovou rezervu.
 • Zónování – Tento parametr není samozřejmostí, spíše poukazuje na opravdu kvalitní matraci. Zónování rozděluje matraci do několika zón s různou tvrdostí. Obecně platí, že čím má matrace více zón (nejvýše 7), tím lépe se na ní vyspíte.
 • Údržba – Vždy vybírejte matraci se snímatelným potahem, který se dá prát. Bude se vám tak snáze udržovat čistá.

 

Phillips -ztrata zubu

 

Matrace BEAST Lavender. Zdroj: Materasso.cz

Jak vybrat materiál matrace

Možná jste si všimli, že ve výčtu parametrů nezmiňujeme výběr materiálu. Tím samozřejmě neříkáme, že není důležitý a nezáleží na tom, jaký zvolíte. Právě naopak! Každý z materiálů přináší určité benefity. Jaké to jsou?

 • Latexové matrace – Dokáží se skvěle přizpůsobit tvaru těla a potěší vás dlouhou životností. Nehodí se na pevné desky, pro osoby trpící alergií nebo nadměrným pocením.
 • Matrace z PUR pěny – Oceníte zejména nízkou pořizovací cenou. Jejich předností je také dobrá pružnost, tvarová stálost a výborný odpor proti stlačení.
 • Matrace z HR studené pěny – Jsou mimořádně prodyšné, proto se skvěle hodí např. pro alergiky. Dále vynikají vyšší elasticitou a lepší tvarovou stálostí.
 • Matrace z líné pěny – Tento unikátní materiál ocení zejména lidé, kteří trpí bolestmi zad či kloubů, případně jsou citliví na proleženiny. Líná pěna se dokáže lépe přizpůsobit tělu a poskytnout mu potřebnou oporu.
 • Matrace z Bio pěny – Je skvělou volbou pro všechny příznivce přírodních materiálů. Ocení ji zejména alergici, a to díky vyšší odolnosti proti mikrobům, plísním a houbám.
 • Sendvičové matrace – Chcete to nejlepší z různých materiálů? Pak si vyberte sendvičovou matraci, která materiály vhodně kombinuje. Díky tomu se matrace skvěle přizpůsobí tvaru vašeho těla, další vrstvy mohou být například antibakteriální a antialergické.
 • Zdravotní a ortopedické matrace – Vždy pamatujte, že se nejedná o totožné pojmy. Zdravotní matrace je certifikovaným zdravotním prostředkem, který je určený na konkrétní zdravotní problém. Ortopedická matrace oproti tomu slouží pro správnou podporu kosterního systému a rozložení váhy.

 

Phillips -ztrata zubu

 

Matrace Comfort Senior. Zdroj: Materasso.cz

Srovnání matrací Materasso

Matrace Materasso se díky prvotřídnímu zpracování a používání těch nejlepších materiálů řadí mezi vysoce kvalitní matrace. V jejich bohaté nabídce najdete nejrůznější materiály, rozměry, tvrdost, výšku, nosnost či zónování. Pojďme si tedy srovnat tři kvalitní matrace Materasso, a ukázat si tak v praxi, jakých parametrů si všímat.

Matrace Aloe Duo

Tato přírodní matrace s pěnovým jádrem je skvělou volbou zejména pro alergiky a milovníky přírodních materiálů. Díky maximálnímu počtu 7 zón se skvěle přizpůsobí vašemu tělu, takže se budete probouzet příjemně odpočatí. Matrace je spíše tvrdá, proto je vhodná zvláště pro muže. Potěší vás jistě nadstandardní nosnost 140 kg a pratelný potah. Díky výšce, která dosahuje až 25 cm, se vám z ní bude příjemně vstávat.

Matrace BEAST Lavender

Hledáte matraci, která vydrží pořádnou nálož? Pak je model BEAST Lavender s jádrem z levandulové pěny a pěny Neroli tou nejlepší volbou. Tato matrace má nosnost až 180 kg! Díky přírodním esenciálním olejům, které jsou napuštěné do matrace, se vám bude lépe usínat, rychleji se zbavíte stresu a zrelaxujete. Optimální výška 23 cm a pratelný potah jsou příjemným bonusem.

Matrace Comfort Senior

Tato sendvičová matrace z komfortních pěn je skvělou variantou pro osoby trpící bolestí zad či kloubů. Ortopedické vlastnosti ocení zvláště senioři a dlouhodobě ležící, pro něž byl také vytvořen speciálně zpevněný bok pro snazší vstávání z postele. Matrace nabízí maximální počet zón, skvěle se tedy přizpůsobí vašemu tělu. Výhodou je také pratelný potah a výška dosahující až 22 cm.