Lego

Lego

The Lego Group je dánská rodinná společnost sídlící ve městě Billund. Byla založena v roce 1932. Zakladatelem je Ole Kirk Christiansen, který začal vyrábět dřevěné hračky jako chudý tesař. Název Lego vytvořil z dánského výrazu „Leg godt!“ (Dobře si hraj!).

V roce 1947 Ole Kirk a jeho syn Godfred obdrželi vzorek kostek od britské společnosti Kiddicraft a v roce 1949 začali vyrábět tzv. automaticky spojitelné kostky. Vyráběli je z celuloidu a podobaly se klasickým dřevěným kostkám. Měly však jedno zásadní vylepšení – držely pohromadě díky výstupkům. V roce 1954 se ředitelem firmy stal Christiansen mladší. Díky zpětným vazbám od zámořských zákazníků dostal nápad na nový typ hračky. První kostky měly z technického hlediska více nedostatků. Zaklapnutí jednotlivých elementů bylo dost omezené, proto byly přepracovány, a vznikly tak nové kostky, které známe dnes.

Továrny na výrobu se nacházejí v Dánsku, Maďarsku, Mexiku a od roku 2000 také v České republice. Celoročně se vyrobí přibližně 20 miliard dílků, což odpovídá 600 vyrobeným kusům za vteřinu.