Olympus

Olympus

Společnost Olympus byla založena v roce 1919 a její současné centrály můžeme najít v Tokiu, ve městě Allentow a v Hamburgu. První odvětví, ve kterém firma působila, byla výroba mikroskopů a teploměrů, čehož se nevzdala a dodnes dodává velké množství zdravotnického vybavení. Společnost Olympus stojí také za vynálezy, jako je mikrokazeta, kterou používala v diktafonech, vyvinula také paměťovou kartu typu xD, kterou používá ve svých fotoaparátech či diktafonech.

Olympus byl průkopníkem i v oblasti fotoaparátů, kde díky svým návrhářům už v roce 1959 tvořil modely PEN, které pracovaly s polovičním formátem filmu, než byl tradiční 35mm, díky čemuž byly jeho fotoaparáty o hodně kompaktnější.

V roce 1972 vyvinula společnost Olympus OM systém, díky kterému dokázala soupeřit s profesionálními fotoaparáty od společností Nikon a Canon, přičemž tento systém předznamenal nový trend výroby kompaktnějších zrcadlovek. Olympus OM systém obsahoval několik druhů těl a přibližně 60 objektivů. Prodej tohoto systému skončil v roce 2003 zřejmě i kvůli tomu, že tyto fotoaparáty neobsahovaly funkci automatického ostření, a tak byly vhodné jen pro konzervativnější fotografy. V roce 2002 spojila společnost Olympus svoje síly se společností Kodak, díky čemuž vytvořily standard 4/3 pro digitální zrcadlovky, který se používá ve většině kompaktních fotoaparátů. V roce 2008 společnosti Olympus a Panasonic společně představily inovovaný standard bez zrcadlové komory, nazvaný Micro FourThirds (m4/3).

Společnost Olympus se však zviditelnila také díky skandálu v roce 2011, kdy bylo nově zvoleným prezidentem společnosti z firmy vyvedeno 6,25 miliard dolarů.