Pentax

Pentax

Společnost Pentax byla založena v roce 1919 se sídlem v Tokiu. V začátcích své existence vyráběla brýlové čočky, které produkuje dodnes. V roce 1938 firma už vyráběla i objektivy pro fotoaparáty a kinematografii. Během druhé světové války plnila státní zakázky výrobou optických přístrojů.

Svůj první fotoaparát Pentax představil v roce 1952 a jednalo se o první japonskou zrcadlovku používající 35mm film. Název Pentax, pod kterým známe tyto výrobky dnes, firma koupila až v roce 1957. Do té doby byl Pentax znám pod názvem Asahi Optical. V roce 2002 měla společnost už více než 6000 zaměstnanců a byla jedním z největších výrobců fotoaparátů, dalekohledů a čoček do brýlí.

Společnost Pentax byla v roce 2008 odkoupena společností Hoya, která tímto krokem chtěla posílit svoji činnost v oblasti lékařského vybavení získáním technologií v oblasti endoskopů, očních implantátů a lékařský mikroskopů. Divizi Pentax Imaging System v roce 2011 odprodala společnost Hoya společnosti Ricoh. Tímto spojením vznikla společnost Pentax Ricoh Imaging Company, Ltd.

Společnost Pentax je lidem známa díky svým fotoaparátům. Už v šedesátých letech vyráběla velmi úspěšný model jednooké zrcadlovky na kinofilm Pentax Spotmatic, který se udržel na trhu 12 let. V roce 1969 uvedla na trh zrcadlovku na střední formát Pentax 6x7, která se vyráběla až do začátku 21. století. V roce 2011 získal Pentax díky svému modelu Pentax 645D ocenění „Nejlepší profesionální digitální zrcadlovka“.