S jakou travní sekačkou docílíte nejlepšího trávníku?

Majitelé rodinných domů mají většinou kolem své nemovitosti zahradu, na které jsou buďto nuceni jednou za čas posekat trávu, nebo se o dokonalý vzhled trávníku rádi starají. Pomineme-li traktorové a robotické sekačky, existují v zásadě dva typy travních sekaček, které jsou ideální pro sekání trávy kolem domu. Jedná se o rotační a vřetenové.


Rotační sekačky mohou být elektrické, akumulátorové anebo benzínové, jaký typ zvolíte se odvíjí v zásadě podle velikosti pozemku a vašich priorit. Mohou disponovat mnoha funkcemi, mulčováním počínaje a pojezdem konče. Nejprodávanější benzínové sekačky s pojezdem jsou vhodné i na velké travní plochy, disponují často několika rychlostmi pojezdu, a to v kombinaci dobrého poměru ceny a výkonu.


Vřetenové sekačky pro hobby použití jsou většinou na ruční pohon, méně často pak elektrické nebo akumulátorové. Pro zajímavost existují také benzínové, které se používají pro sekání golfových a fotbalových hřišť. Tento typ sekačky není veřejností tolik znám, byť je to z pohledu snahy o dokonalý vzhled trávníku poměrně škoda. Fungují na zcela odlišném principu a liší se v mnoha praktických detailech. Nejlepší vřetenové sekačky porovnává například web Sutffio.cz, který se dále zaměřuje na jejich výběr a přidává rovněž praktické tipy pro jejich údržbu.


Z výše uvedeného začíná být patrné, že oblíbenější vřetenové sekačky skvěle splní to, pro co jsou určeny, ale dokonalého anglického trávníku s nimi nedosáhnete. Rotující nůž sice dokáže posekat i vysokou trávu, pakliže byste se však z blízka podívali na konec stébla posekané trávy rotační sekačkou, zjistíte, že je roztřepený, což dokonalému trávníku jako takovému neprospívá a déle regeneruje.


Oproti tomu vřetenová sekačka trávu neseká, kdežto ve své podstatě stříhá. Na rotujícím vřetenovém válci se nachází ostré nože, které se setkávají ve spodní části s dalším pasivním nožem, a právě v této části dochází ke zkrácení travních stébel střihem. Konce stébel nejsou zdaleka tolik poškozeny, jako v případě rotační sekačky, čímž je docíleno zdravějšího trávníku s mnohem lepším vzhledem.


Není to však pouze o tom, že stébla trávy jsou střihem méně poškozeny. Vřetenovými sekačkami se zastřihuje trávník pouze o několik málo centimetrů a většinou se posekaná tráva nesbírá, ale propadává až k zemi, kde slouží jako přírodní hnojivo a trávník dále vyživuje. Golfová a fotbalová hřiště se proto vřetenovými sekačkami nesekají jen tak pro nic za nic, má to svůj výše popsaný důvod a pakliže chcete takovým trávníkem zazářit také, začněte používat vřetenovou sekačku namísto rotační.


Nic však na světě není černobílé a platí to i pro vřetenové a rotační sekačky. Vřetenovou sekačkou se musí sekat pravidelně a častěji, náročnější je také na přesné seřízení i ostrost nožů. Rotační sekačka se dá považovat za mnohem většího pracanta, není tak náročná na ostrost sekacího nože a posekat s ní můžete i přerostlou trávu. Vždy je však poháněna elektrickým nebo benzínovým motorem, který vydává určitý hluk a na to je potřeba myslet hlavně v hustě obydlené zástavbě. Ruční vřetenovka je takřka bezhlučná, sekat s ní můžete bez obav i v neděli přes poledne, aniž byste tím kohokoliv obtěžovali.


Máte již jasno, kterou sekačku pořídíte? Do velké míry proti sobě stojí vyšší komfort a chtíč dokonalého trávníku, nakolik jste ochotni slevit ze svého pohodlí pak závisí na každém z vás.